luni, 22 iunie 2026

Eu m-am născut în secolul trecut


Eu m-am născut în secolul trecut
Şi cred c-am fost o mare norocoasă.
O altă generație de lume am văzut
Mai simplă, mai săracă, dar frumoasă.

Eu am venit pe lume-n acel veac,
Când omul era om și vorba vorbă.
Azi amabilitatea poate fi un fleac,
Căci banu-i la putere și la modă.

Eu m-am născut în acea vreme-n care,
Ţăranii erau cei mai gospodari.
Dar unii azi probabil că uitară,
Că-n case mici, s-au născut oameni mari.

În secolul trecut m-am întâlnit
Cu oameni care-și scoteau pălăria.
Dar din păcate azi e deficit
Respectul, politețea, omenia...

Sufletul meu și-acum mai hoinăreşte
Pe uliţele satului natal.
O văd pe mama tânără, muncește
Şi eu cu ea alături, undeva pe deal.

De greutăți în prezent nu mi-e frică.
Neajunsurile de-atunci m-au călit.
De-aveai la cină un boț de mămăligă,
Nu te plângeai, ci erai mulțumit.

Eu m-am născut demult, tare demult.
Probabil de aceea-s „demodată".
Pun preț pe modestie cel mai mult
Și pe-acel om cu inima curată.

Natalia Mazilu-Miron

SÂNZIENE

Ele,...

Ielele,

Împărătesele văzduhului,

Vâlvele,

Zânele,

Domnițele minunate,

Atât de frumos înveșmântate

Cu flori de câmp parfumate

Și înmiresmate,

Dânsele,

Vântoasele,

Irodiade frumoase,

Izme, Nagode vindecătoare,

Cu puteri mistuitoare,

Sânziene curate,

Ce împart roduri bogate,

Ce înmulțesc păsări și animale,

Tămăduind boli și suferințe colosale,

Apărând câmpurile,

Semnăturile,

De grindini și vijelii,

Zâne bune pentru oricine, dar...mai ales pentru copii.


Ziua lor e o zi Sfânta,

Ce cu tradiție se cântă,

Prilej de bucurie,

Pentru toți flăcăii și fetele din avlie.


Cucul brusc se amețește,

Azi, ... când Capul de vară se pornește.


Din sânziana erbacee cu flori galben-parfumate

Și atât de-nmiresmate,

Cunună de ți-ai făcut,

Visul,... cu cel ursit, te-a străbătut.


Roua dimineții, dacă azi s-a așternut,

Pregătește-ți straie și-al tău avut,

Pentru că, sigur în ast an te-ai cununat

Și la nunta-ți am dansat.


E o sărbătoare minunată

Dragaică,

Sau Sânziană

Binecuvântată!


Phy

Timișoara, duminică 23.06.2024, ora 15,35÷15,45



In poză eu cu autoarea acestor versuri...care a plecat prea repede dintre noi , Dumnezeu să o odihnească ...!



Postări populare

Despre mine

Fotografia mea
Sunt pe internet , pentru Slava Lui Hristos si lucrez la Via Domnului ..Iubesc Ortodoxia ,,Credinta adevărată!

http://colajeortodoxe.blogspot.ro/

Arhivă blog