luni, 21 martie 2022

 

Să nu regreți când dai o pâine
Și-o dai din bogăția ta.
Să dai cu drag că sigur mâine
Ce ai dat azi se va dubla.

Să nu te bați cu pumnu-n piept
Că ai făcut o faptă mare.
Fii un om simplu ,înțelept,
Că nu-i mare realizare.

Nu e primit tortul pe masă
Ornat cu multe floricele.
Pomana care-o faci în casă
Să fie simplă din plăcere.

Un colț de pâine rupt în două
De-l dai să fie pomenit,
Când vei ajunge-n casă nouă
Vei fi acolo răsplătit.

În tine să îți ții mândria
Și să nu cânți la alți-n strună,
Să ai în suflet bucuria
Că ai făcut o faptă bună.

Autor: Veronica Melinte

sâmbătă, 19 martie 2022

CEL MAI EGOIST CUVANT: EU

Un baiat ii spune mamei lui: "Mama, eu te iubesc". ARE 5 ANISORI. Mama spune: "Si eu te iubesc, copilul meu". AJUNGE LA 16 ANI. Se duce la mama: "Mama, eu te iubesc". Mama spune: "Cat de multi bani vrei?" AJUNGE LA 25 DE ANI. "Mama, eu te iubesc". Mama spune: "Cum o cheama? Unde sta? Vom face aranjamentele". AJUNGE LA 40 DE ANI: "Mama, eu te iubesc". Mama spune: "Noi ti-am spus sa nu te insori cu ea". AJUNGE LA 60 DE ANI: "Mama, eu te iubesc". Mama spune: "Nu voi semna nici o foaie. Mergi acasa la tine!" Este mama. Mama stie mai bine. Care este cel mai egoist cuvant de doua litere? Cel mai egoist cuvant de doua litere: EU. "EU" nu-i asa? Totul se invarte in jurul "EU"- lui. Si ce inseamna "EU"-ul ? "EU"-ul inseamna asteptari. "EU" ar trebui sa fiu tratat asa; "EU" ar trebui sa fiu iubit asa; "EU" ar trebui sa fiu tratat asa; "EU" ar trebui sa fiu respectat asa; "EU" ar trebui sa primesc multe complimente; "EU" nu ar trebui sa primesc asta. Toti traim o viata de asteptari foarte inalte. Totul se invarte in jurul "opiniilor mele", "dorintelor mele". Pronumele personale se declina gramatical asa: EU, TU, EL. Dupa Sfanta Evanghelie se declina asa: EL (Dumnezeu), TU (altruism, grija pentru aproapele) si EU. Amin si Aliluia!
                                                                                                                  Preot Ioan .

Postări populare

Despre mine

Fotografia mea
Sunt pe internet , pentru Slava Lui Hristos si lucrez la Via Domnului ..Iubesc Ortodoxia ,,Credinta adevărată!

http://colajeortodoxe.blogspot.ro/

Arhivă blog