miercuri, 27 aprilie 2022

Legenda Iasomiei...



Legenda spune ca era o noapte de iarnă, viscolea şi era un frig de crapau pietrele. Peste Bethleem ningea, ningea... Într-o iesle minunată se născuse Iisus. Boul şi măgarul, miloşi, suflau asupra lui, să-l încălzească. Alături vegheau Iosif şi Maria.
Deodată o rafală puternică de vânt a adus un val de aer rece şi zăpadă.
Iosif s-a repezit în calea rafalei cu pieptul, pentru ca frigul să nu ajungă la Pruncuţ. Câţiva fulgi s-au aşezat totuşi pe obrăjorii şi fruntea micului Isus.
Temându-se să nu-L trezescă, Maria s-a aplecat asupra lui cu toată dragostea ei şi cu un sărut a îndepărtat stălucitorii fulgi reci. Minune! Fulgii de nea s-au topit la căldura iubirii materne şi s-au prefăcut în mici flori, cu patru petale mici, ascuţite şi delicate, albe ca neaua şi cu o minunată mireasmă, care a învăluit ieslea pământul şi cerul.
 
Iasomia s-a născut din sărutul dat de Sfânta Fecioară Pruncului Iisus.

LEGENDA LILIACULUI ...


🙏 Bucuria mea, slava lui Dumnezeu ca a venit si anul acesta Lumina Sfanta, in Biserica Sfantului Mormant din Ierusalim. Si fiindca liliacul a-nflorit, haideti sa citim legenda liliacului: “Se spune ca atunci cand l-au rastignit pe Iisus Hristos, Fecioara Maria a fost foarte trista, tulburata si copleșită de durere si plans. S-a plimbat puțin si s-a aşezat sub un copac plin de frunze, dar nu si de flori. Copacul nu a avut niciodata flori. Obosita cum era, a adormit. Copacul a inceput sa-si toarne incet toate frunzele si sa acopere uşor pe Fecioara Maria pentru a o incalzi. Cand s-a trezit, Fecioara Maria a observat ramurile goale ale copacului si s-a intrebat, pentru moment, ce s-a intamplat. Dar cum a vazut toate acele frunze, care au acoperit-o si incalzit-o, a binecuvantat pomul spunand: "- Fii binecuvantat si mirositor!" Cu binecuvantarea Fecioarei Maria, copacul s-a umplut de frunze verzi si flori mirositoare. Se numea liliac!Este liliacul cu acele flori parfumate, care infloreste de Pasti si este binecuvantat de Fecioara Maria!"

🙏 Dumnezeu si Maica Domnului sa te binecuvanteze!

🙏 Hristos a inviat!

🙏 Noapte buna!

Preot Ioan 🛎.

Postări populare

Despre mine

Fotografia mea
Sunt pe internet , pentru Slava Lui Hristos si lucrez la Via Domnului ..Iubesc Ortodoxia ,,Credinta adevărată!

http://colajeortodoxe.blogspot.ro/

Arhivă blog